Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wytwarza się nożyczki fryzjerskie, z Excellent Egdes macie okazje poszerzyć swoją wiedzę. Jako fryzjerzy możecie zdecydować, jakie nożyczki wybrać –  z produkcji maszynowej, czy też robione ręcznie. W Bea Beleza Polska rekomendujemy profesjonalistom produkty najwyższej jakości, w tam także najlepsze nożyczki fryzjerskie, od początkującego fryzjera do mistrza, edukatora i ambasadora.

Excellent Edges DSC_0173 Bez kategorii nożyczki fryzjerskie

 

Od początku…

Nożyczki składają się z dwóch części: uchwytu oraz ostrza. W stanie surowym obie części są od siebie oddzielone. Tym zasadniczo różnią się od nożyczek, które wyrabiane są maszynowo z odlewu stali. Nożyczki Excellent Edges robione są ręcznie z oryginalnej japońskiej stali Hitachi.

Niewiele firm produkujących nożyczki fryzjerskie na świecie ma dostęp do takiej jakości stali i my jesteśmy z tego dumni – podkreśla Pete Walstab – General Manager Excellent Edges.

Stal poddawana jest obróbce na specjalnych szlifierkach – w tej fazie stal można dowolnie formować. Im lepsza stal, tym więcej można z nią zrobić i zdecydowanie więcej wytrzyma. Nożyczki z linii Excellent Edges wykonane są ze stali Hitachi 440 CM oraz ATS 314, co pozwala na bardzo precyzyjną i drobiazgową obróbkę.

Wytworzenie nożyczek specjalistycznych do cięcia ślizgowego wymaga wykonania ostrza pod niewielkim kątem. Stal niskiej jakości tego nie wytrzyma – przekonuje Russell Rentmeester, który wykonuje australijskie nożyczki od 10 lat.

Rzemieślnik pracuje przy użyciu szesnastu różnych materiałów szlifierskich oraz kilku młotków, które różnią się twardością. Najbardziej delikatny to ten miedziany. Chodzi o to, by nadawać kształt, ale nie uszkodzić stali.

Excellent Edges WP_20170420_10_11_09_Pro Bez kategorii nożyczki fryzjerskie

Do perfekcji

Kiedy oba kształty są już gotowe i mają odpowiednie parametry następuje jeden z najważniejszych procesów – utwardzanie. To odpowiednie przeprowadzenie tej czynności decyduje o tym, czy nasze nożyczki posłużą nam do końca fryzjerskiej kariery. Proces utwardzania polega na rozgrzaniu uformowanych nożyczek do temperatury 1210 stopni, a następnie schłodzenie ich do zera w ciekłym azocie w zaledwie kilka sekund. Ten proces ma także swoje poszczególne etapy, a kluczowe momenty pozostają tajemnicą ekspertów z Excellent Edges.

Przez lata dopracowaliśmy do perfekcji poszczególne sekwencje zdarzeń, odpowiednie ustawienia temperatury i tempo schładzania. Dzięki temu nasze nożyczki są tak trwałe i mogę śmiało powiedzieć, niezniszczalne – komentuje Russell.

Zakończenie procesu utwardzania otwiera kolejny, w którym nożyczki są polerowane i ostrzone z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi – specjalnego bloku,  młotów, koła wodnego i kamieni, na których sprawdza się i niweluje najdrobniejsze niedociągnięcia w szlifie. Cały proces podzielony jest na wiele etapów i trwa od 8 do 12 godzin, w zależności od modelu nożyczek.

Ciągłe doskonalenie to nasz fundament

Nożyczki fryzjerskie Excellent Edges są obecne w rękach profesjonalistów na całym świecie.

Jesteśmy bardzo zaangażowani w zbieraniu opinii i sugestii odnośnie zastosowania i oczekiwań wobec nożyczek. Dzięki temu możemy je ulepszać i wprowadzać modyfikacje – podkreśla Claus Nissen. To ogromna zaleta ręcznego wytwarzania nożyczek. Mówimy projektantom, jak chcemy by nożyczki działały i co chcemy aby robiły, a Excellent Egdes nam to dostarcza. Nie znam ani jednej firmy, która oferuje coś takiego – dodaje na zakończenie.